Witam
Scenariusze
=> Scenariusze imprez
=> Scenariusze zajęć
Artykuły
Lektury
Dla Rodziców
Dla Dzieci
Różne
Księga gości
Kontakt
 

Scenariusze zajęć

 

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

 „Z wizytą u Pani Zimy”
 
CELE główne:
- wyzwalanie pozytywnych emocji,
- integrowanie grupy poprzez wspólne działanie i dążenie do realizacji   wyznaczonych celów,
- pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej ,
- rozwijanie myślenia matematycznego: klasyfikowanie i segregowanie, posługiwanie się liczebnikami głównymi i porzadkowymi,


CELE operacyjne:
-
potrafi określić swoje samopoczucie,
- dziecko potrafi graficznie przedstawić rozwiązanie zagadki ,
- szuka ciekawych pomysłów,
- potrafi improwizować podróż w ćwiczeniu dramowym,
- potrafi współdziałać w grupie,
- potrafi liczyć używając liczebników głównych oraz porządkowych
    potrafi wyodrębnić wyrazy z rozsypanki literowej
    potrafi utworzyć wyraz z rozsypanki literowej.
 
Przebieg zajęć:
 
1.   Wprowadzenie do tematu – opowiadanie nauczyciela o tajemniczej historii i odnalezieniu butelki z mapą.
2.   Podróż. Tworzenie żywego obrazu pojazdu – działania dramowe.
3. Kraina bałwanków
odnalezienie koperty z zadaniami
wysłuchanie i omówienie treści wiersza W. Chotomskiej „Dziesięć bałwanków”
zabawa dydaktyczna „Bałwanki” z rekwizytami(bałwankowe czapeczki, guziki)
    • grupowanie się dzieci wg koloru czapek, koloru guzików
    odszukiwanie cyfry wskazującej liczbę guzików, bałwanków
    zabawa muzyczno-ruchowa „Labada”.
4.   Podróż. Tworzenie żywego obrazu pojazdu – działania dramowe.
 
5. Kraina zagadek
►odnalezienie koperty z zadaniami
rozwiązywanie zagadek słownych w formie graficznej.
6.   Podróż. Tworzenie żywego obrazu pojazdu – działania dramowe.
7. Kraina liter
►odnalezienie koperty z zadaniami
►wyodrębnienie wyrazów-podpisów do obrazków z rozsypanki literowej
►odszukiwanie liter tworzących podane wyrazy.
8.   Podróż. Tworzenie żywego obrazu pojazdu – działania dramowe.
9.   Wykonanie prezentu dla Zimy- przenoszenie śnieżynek na pelerynę za pomocą słomek.
10.           Zamek Zimy
►odnalezienie koperty z zadaniami
►budowanie zamku z kartonowych pudeł.
11.            Poczęstunek w zamku Zimy-lody.
12.           Podsumowanie i ocena pracy. Wrażenia dzieci.
 
Załączniki:

Wiersz W. Chotomskiej „Dziesięć bałwanków”
Dziesięć bałwanków
było w jednym lesie,
ni mniej, ni więcej,
tylko właśnie 10.
Jeden się drapał
do dziupli na drzewie
i tak się zdrapał,
że zostało 9.
Dziewięć bałwanków
stało na polanie,
dokładnie dziewięć,
bałwan przy bałwanie.
Lecz jeden poczuł,
że go kręci w nosie.
Jak zaczął kichać,
to zostało 8.
Osiem bałwanów
stało w dalszym ciągu,
lecz jeden bał się
mrozu i przeciągów.
Więc włożył kożuch
i okrył się pledem.
Jak go odkryli,
to już było 7.
Z siedmiu bałwanków
jeden zaraz orzekł,
że się poślizgać
warto na jeziorze.
Lecz ledwie zdążył
na jezioro wleźć,
wpadł w taki poślizg,
że zostało 6.
Tych sześć balwanków
stałoby do teraz,
lecz jeden balwan
zaczął się rozbierać.
Chciał się ochłodzić,
miał na kąpiel chęć-
jak się rozebrał,
to zostało 5.
Z pięciu bałwanów
jeden zaraz ubył,
bo go ciekawość
przywiodła do zguby.
Nie wiedział, po co
są kaloryfery-
jak się dowiedział,
to zostały 4.
Cztery bałwany
stały w dwuszeregu,
lecz jeden zaczął
tupać na kolegów.
Tupał i tupał,
bo był strasznie zły,
i tak się stupał,
że zostały 3.
Te trzy bałwanki
długo nie postały,
bo jeden bałwan
znał świetne kawały.
Z własnych dowcipów
śmiał się:
- Cha! Cha! Cha!
i pękł ze śmiechu,
i zostały 2.
A jak została
tych bałwanów dwójka,
to się zaczęła
między nimi bójka...
Dziesięć bałwanków
stało na polanie.
Ile zostało?
Oto jest pytanie!
 
 

Scenariusz zajęć dla klasy III

Temat:

  Zwyczaje karnawałowe u naszych przodków.
Dodawanie  i odejmowanie liczb w zakresie 1000 - rozwiązywanie zadań tekstowych.
 
CELE OGÓLNE:
Ø     wzbogacanie i aktywizowanie słownictwa uczniów związanego tematycznie z karnawałem
Ø     kształcenie umiejętności wykorzystania różnych źródeł informacji
Ø     doskonalenie techniki rozwiązywania zadań tekstowych
Ø     doskonalenie umiejętności pracy w grupie
Ø     integrowanie zespołu klasowego i tworzenie dobrego nastoju
 
 
CELE OPERACYJNE:
Ø     zdobędzie samodzielnie wiadomości korzystając z różnych źródeł informacji
Ø     umie dzielić się swoją wiedzą
Ø     liczy sposobem pisemnym
Ø     rozwiązuje zadania tekstowe
Ø     współpracuje w zespole
 
METODY:
Ø     słowne – rozmowa, praca z tekstem,
Ø     problemowe – aktywizująca („ słoneczko”)
Ø     działania praktyczne
 
 
FORMY:
Ø     indywidualna zróżnicowana
Ø     zespołowa   jednolita
Ø     z całą grupą
 
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Słowniki języka polskiego, kotyliony z wynikami działań i literami, kartki z działaniami, fiszki prowadzące, balony, gazety, nagranie muzyczne, buźki do samooceny nastroju
 
 
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
 
   Cele operacyjne
           Zadnia ucznia
            Czynności uczniów
Uczeń przywita się z kolegami oraz nauczycielem
Powitanie
Uczniowie stojąc   w kręgu witają się
poprzez   machanie rękami
Odnajdzie kartkę z zadaniem dla siebie
Odnaleźć kartę
Odnajdują swoje karty pracy
Wykona obliczenie oraz odnajdzie kotylion z właściwą liczbą - wynikiem
Wykonać obliczenie i odnaleźć wynik na kotylionie
Uczniowie dokonują obliczeń i odnajdują właściwy kotylion. Na stoliku przygotowane            są kotyliony na których widnieją wyniki działań oraz litery (druga strona)
Ułoży z całą klasą wyniki malejąco i odczyta hasło „Jest karnawał”.
 
 
Ułożyć wyniki malejąco i odczytać hasło.
 
 
 
 
Dzieci wspólnie porządkują malejąco wyniki oraz odczytują hasło – zapowiedź tematyki.
 
.
Odszuka osobę, która ma taki sam kotylion i wraz z nią odnajdzie wyjaśnienie pojęcia w słowniku
Odszukać osobę z takim samym kotylionem.
Wyjaśnić pojęcie „karnawał”.
Uczniowie w zespole dwuosobowym odszukują znaczenie pojęcia „karnawał”
Poda trzy słowa skojarzenia z wyrazem „karnawał”
Podać trzy skojarzenia z wyrazem „karnawał”
Uczniowie wypisują na kartkach trzy skojarzenia i umieszczają je na tablicy (słoneczko)
Zatańczy w parach trzymając umieszczony pomiędzy głowami balon .
Zatańczyć trzymając głowami balon nie wychodząc poza rozłożoną gazetę
Uczniowie w parach tańczą nie opuszczając gazety i nie gubiąc balonu.
Ułoży zadanie tekstowe do działania
Ułożyć zadanie tekstowe do działania
Uczniowie układają do działania treść zadania tekstowego tematycznie związanego z karnawałem
Rozwiąże zadanie.
Rozwiązać zadanie.
Uczniowie dokonują obliczeń i podają odpowiedź.
Wykona zadania na fiszce prowadzącej
Wykonać zadania umieszczone na fiszce prowadzącej
Uczniowie według ustalonej na fiszce     kolejności wykonują kolejne zadania zróżnicowane pod względem stopnia trudności oraz ich liczby.
Określi i zaznaczy na buźce swój nastrój na zajęciach
Określić swoje samopoczucie na zajęciach
Uczniowie na przygotowanych buźkach zaznaczają swoje samopoczucie na zajęciach.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Fiszka prowadząca
 
Teraz będziesz pracować samodzielnie. Uważnie czytaj polecenia. Powodzenia.
 
1.     Rozwiąż zadanie.
Na bal karnawałowy zakupiono 284 pączków, 112 drożdżówek i 337 babeczek z kremem.
Ile ciastek zakupiono?
 
Rozwiązanie:
 
 
 
 
Odpowiedź:
 
…………………………………………………………………………………
2.     Dopisz pytanie i rozwiąż zadanie.
Za zakupione na bal karnawałowy napoje gazowane zapłacono 163 zł, a za soki o 129 zł więcej.
 
…………………………………………………………………………….
 
Rozwiązanie:
 
 
 
 
Odpowiedź:
 
…………………………………………………………………………………
 
3.     Rozwiąż zadanie w jednym zapisie i przedstaw je na drzewku.
 Bilet na bal karnawałowy w Gdyni kosztuje 275 złotych, zaś na bal w Warszawie jest dwa razy droższy.
 Ile trzeba wydać na bilety chcąc pójść na oba bale?
Rozwiązanie:
 
 
Odpowiedź:
 
…………………………………………………………………………………
 
Jeśli masz jeszcze czas wykonaj pisemnie działania:
a)     455+245=
b)    214+328=
c)     546+224=
d)    369+426=
e)     658-257=
f)      859-362=
g)     746-49=
 
 
Gratuluję!
 
Na koniec dnia oddaj fiszkę nauczycielowi do sprawdzenia i oceny.
 
Tu możesz liczyć pisemnie:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fiszka prowadząca
 
Teraz będziesz pracować samodzielnie. Uważnie czytaj polecenia. Powodzenia.
 
4.     Rozwiąż zadanie.
Na bal karnawałowy zakupiono 245 pączków, 152 drożdżówki i 337 babeczek z kremem.
Ile ciastek zakupiono?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2. Rozwiąż zadanie.
Do upieczenia kruchych, miodowych bułeczek zużyto razem 540 dag trzech rodzajów mąki. Kukurydzianej zużyto 125 dag, żytniej o 80 dag więcej. Reszta to mąka pszenna.
Ile mąki pszennej potrzeba do upieczenia miodowych bułeczek?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
3.     Ułóż i napisz zadanie tekstowe do działania: 215 + 4 x 223=
 
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………..

Jeśli masz jeszcze czas otwórz podręcznik część 1 na stronie 107 i wykonaj zadanie 1. (Didasko)
 
 
Gratuluję!
 
Na koniec dnia oddaj fiszkę nauczycielowi do sprawdzenia i oceny.
 
 Scenariusz zajęć dla klasy III

 
 

Temat:
Wypowiedzi na temat pracy w różnych zawodach na podstawie zdobytych wiadomości i wierszy: „Piaskarz”, „Garncarz”. Pisownia rzeczowników rodzaju męskiego zakończonych        na -erz, -arz. Rozwiązywanie złożonych zadań tekstowych.
 
Cele ogólne:
1.     Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
2.     Kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem.
3.     Poznanie dawnych zawodów.
4.     Wzbogacenie słownictwa na określony temat.
5.     Rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dziecka.
6.     Rozwijanie umiejętności logicznego rozumowania poprzez rozwiązywanie zadań tekstowych.
 
Cele szczegółowe:
Uczeń:
1.     Rozumie treść samodzielnie przeczytanego tekstu i polecenia.
2.     Pozna zawody oraz nowe wyrazy związane z pracą zawodową ludzi.
3.     Opowie o pracy określonej postaci.
4.     Sformułuje zasadę ortograficzną dotyczącą pisowni rzeczowników rodzaju męskiego zakończonych na –erz, -arz.
5.     Przeprowadzi analizę zadania tekstowego i rozwiąże go.
 
Cele wychowawcze:
Uczeń:
1.     Rozumie znaczenie solidnie wykonanej pracy.
2.     Potrafi dokonać wnikliwej samooceny.
 
Metody:
1.     Słowna: rozmowa, praca z tekstem.
2.     Oglądowa: prezentacja.
3.     Działań praktycznych.
 
Formy:
1.     Praca zbiorowa.
2.     Praca indywidualna jednolita i zróżnicowana.
3.     Praca grupowa.
 
Środki dydaktyczne:
1.     Pudła z działaniami matematycznymi.
2.     Kartoniki z nazwami zawodów.
3.     Narzędzia i urządzenia oraz elementy garderoby przedstawicieli określonych zawodów.
4.     Karty pracy
 
Przebieg zajęć:
 

Cele operacyjne
Warunki pobudzające
 do aktywności
Zadania dla uczniów
Czynności uczniów
Obszary aktywności
Poprawnie wykona działanie i odczyta hasło
Pudełko z działaniami
Obliczenie działania
Uczniowie obliczają działanie. Porządkują otrzymane wyniki malejąco i odczytają hasło: To nasza praca!
Matematyczna
Polonistyczna
Wypowie się na tematprzebiegu pracy
j. w.
Wypowiedzenie się na temat przebiegu kolejnych etapów pracy.
Wypowiadają się na temat przebiegu kolejnych etapów pracy.
Polonistyczna
Ubierze się w strój i poprawnie odszuka nazwę zawodu adekwatną do niego
Charakterystyczne elementy garderoby przedstawicieli określonych zawodów.
Przebranie się oraz odnalezienie właściwej nazwy.
Przebierają się w strój wyjęty z pudełek. Odszukują właściwą nazwę zawodu.
Polonistyczna
Nazwie narzędzie (urządzenie) typowe dla przedstawiciela danego zawodu.
Narzędzia i urządzenia
Nazwie narzędzia i urządzenia
Nazywają narzędzia i urządzenia
Polonistyczna
Opowie o swojej roli oraz wysłucha opowiadań innych
j. w.
Charakterystyczne elementy garderoby przedstawicieli różnych zawodów
Wejście w rolę
Rozmawiają w parach o pracy postaci, w którą się wcielili. Na sygnał zmiana rozmówcy.
Polonistyczna
Opowie o postaci, która zafascynowała go najbardziej
j. w.
Opowiedzenie o pracy osoby, którą poznał
Uczniowie opowiadają o osobie, która wywarła na nich największe wrażenie podczas rozmowy w parach
Polonistyczna
Rozwiąże zagadki i rebusy
Karta pracy. Stacja I- ćw. 1
Rozwiązanie zagadek i rebusów
Cicho odczytują treść zagadek i rebusy. Zapisują rozwiązania i prezentują je klasie (tancerz, kuśnierz, aptekarz, dziennikarz, weterynarz, rzeźbiarz, żołnierz, ślusarz, bibliotekarz)
Polonistyczna
Po dokonaniu analizy zapisze rozwiązanie zadania tekstowego
Karta pracy. Stacja II- ćw. 1
Rozwiązanie zadania tekstowego
Czytają treść zadania, analizują, wyszukują dane. Układają wzór i dokonują obliczeń. Udzielają odpowiedzi.
Matematyczna
Odczyta hasło
Karta pracy. Stacja III- ćw. 1
Odczytanie nazw kolejnych zawodów
„Przeskakując” co drugą literę odczytują nazwę kolejnego zawodu (garncarz, piaskarz)
Polonistyczna
Pozna dawne zawody i właściwie uzupełni zdanie
Karta pracy. Stacja III- ćw. 2, 3, 4, 5
Poznanie dawnych zawodów. Uzupełnienie zdania
Cicho czytają wiersz „Garncarz”/ „Piaskarz”.
I grupa: Wyróżniają w wierszu czynności wykonywane przez garncarza oraz określenia dotyczące garnków z wiersza.
II grupa: Wyróżniają przymiotniki określające piasek. Zastanawiają się czym zajmował się piaskarz.
Uzupełniają zdanie wyszukanymi wyrazami.
Polonistyczna
Sformułuje zasadę ortograficzną
Wyrazy z nazwami zawodów zakończone      
na  –arz, -erz. Karta pracy. Stacja IV- ćw. 1
Sformułowanie zasady ortograficznej
Uczniowie zastanawiają się co łączy wyrazy zgromadzone na tablicy (rzeczowniki, rodzaj męski, nazwy zawodów, końcówka –arz, -erz, pisownia „rz”). Uzupełniają zdanie zgodnie ze sformułowaną regułą.
Polonistyczna
Podsumuje i oceni swoją pracę na lekcji
Termometry do samooceny
Ocena zaangażowania i wysiłku włożonego podczas zajęć.
Wypowiadają się na temat wysiłku i zaangażowania podczas zajęć oraz warunków jakie trzeba spełnić, aby praca wykonana była solidnie i dawała satysfakcję.
Polonistyczna
 
 
 
 
 
 
 
 
 KARTA PRACY I
 
 
 
 

     Stacja I
1. Rozwiąż rebus i zagadki.                 
             1000 kg                 Jak się nazywa taki lekarz,
       o = a    a = cerz          którego pacjent głośno szczeka?
……………………            ………………….
Był biały od stóp do czoła.                Klucz się zaciął w zamku.
Mąka mu nie obrzydła.                      Sam nie zreperujesz.
Puszczał wodę na koła,                      Biegnij po
Do wiatru nastawiał koła.
……………………           …………………
 
Stacja II
1. Rozwiąż zadanie.
Pociąg składa się z trzech wagonów. W pierwszym wagonie siedzi 123 pasażerów. W drugim jest ich o 38 mniej. Trzeci wagon zajmuje 3 razy więcej pasażerów niż drugi. Ilu pasażerów jedzie tym pociągiem ?
 
 
 
Rozwiązanie:
………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………….....
………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………….
Odpowiedź:
………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………….
 
Stacja III
1. Przeskakując co drugą literę odczytaj hasło.
                                                  ↓    →
Z        G       C
N                  A
                             R         R        A
Hasło: …………………………..
2. Przeczytaj uważnie wiersz pt. „Garncarz"  
Garnki drutuję
złocistym drutem!
Garnki pęknięte , garnki popsute!
Te , którym pękły
serca garnkowe,
przyjmuję chore,
oddaję zdrowe!
Znów będą mogły
tańczyć nad ogniem
garnki z uchami
i garnek z dziobem… .
 Przynoście do mnie garnki dziurawe –
wszystkim pomogę!
Wszystkie naprawię!
3. Podkreśl w wierszu przymiotniki określające garnki.
4. Teraz uzupełnij zdanie:
Garncarz drutuje i …………………… garnki …………………,
……………….., ……………………, chore.
 
Stacja IV
1. Uzupełnij zdanie:
Rzeczowniki rodzaju …………………… zakończone na   …… lub …… piszemy przez „ rz”.
 
 
 
 KARTA PRACY II
     Stacja I
1. Rozwiąż  zagadki.                 
W telewizji albo w radio wywiady,                                                            
audycje prowadzi.                                                                                    
Z artykułem do gazety                                   
także sobie radzi.
…………………………………..         
Kto wie, co odłupać z  drewna             Strzeże polskich granic,
lub kamieni, żeby je w filary                karabin w ręku trzyma.
lub pomniki zmienić.
…………………………………            ……………………………
Stacja II
1. Rozwiąż zadanie.
Pociąg składa się z trzech wagonów. W pierwszym wagonie siedzi 123 pasażerów. W drugim jest ich o 38 mniej. Trzeci wagon zajmuje 3 razy więcej pasażerów niż drugi. Ilu pasażerów jedzie tym pociągiem ?
Rozwiązanie:
………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………….....
………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………….
Odpowiedź:
………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………….
Stacja III
1. Odczytaj hasło wiedząc, że:
Δ
I
S
P
A
R
K
Z
 
Δ  ☼ ☺ ♥ ╩  ☺ ♣ ►
Hasło: ……………………….
2. Przeczytaj uważnie wiersz pt. „Piaskarz”
Kupujcie, panowie i panie,
piasek czysty,
wiślany,
piasek złoty i miękki!
Można w nim czasem znaleźć
łuskę warszawskiej Syrenki
lub obłok,
który kiedyś
zamieszkał sobie w Wiśle.
Kupujcie!
Hej! Kupujcie piasek!
Zanim czar pryśnie!
3. Podkreśl przymiotniki określające piasek.
 
4. Pomyśl, czym zajmował się piaskarz.
 
5. Uzupełnij zdanie.
 
 Piaskarz …………….. piasek ……………….,
…………….., ……………, …………… .
 
Stacja IV
1.Uzupełnij zdanie.
 
Rzeczowniki rodzaju .......................  zakończone
na....... lub........ piszemy przez ............... .
 
 ______________________________

 
 
  KARTA PRACY III
   
Stacja I

1.        Rozwiąż  zagadki.  
 
                                                  
 
                                
O każdej porze na straży                Jak się nazywa taki lekarz,
granic stoi.                                       którego pacjent
W czasie powodzi pomocą             głośno szczeka.
służy.
…………………………….            ……………………………
 
Stacja II
1. Rozwiąż zadanie.
Pociąg składa się z trzech wagonów. W pierwszym wagonie siedzi 123 pasażerów. W drugim jest ich o 38 mniej. Trzeci wagon zajmuje 3 razy więcej pasażerów niż drugi. Ilu pasażerów jedzie tym pociągiem ?
Rozwiązanie:
………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………….....
………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………….
Odpowiedź:
………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………….
Stacja III
1. Odczytaj hasło wiedząc, że:
Δ
N
R
G
A
R
C
Z
 
Δ   ☺ ♥   ☼ ╩ ☺ ♣ ►
Hasło: ……………………….
2. Przeczytaj uważnie wiersz pt. „Garncarz"  
Garnki drutuję
złocistym drutem!
Garnki pęknięte , garnki popsute!
Te , którym pękły
serca garnkowe,
przyjmuję chore,
oddaję zdrowe!
Znów będą mogły
tańczyć nad ogniem
garnki z uchami
i garnek z dziobem… .
 Przynoście do mnie garnki dziurawe –
wszystkim pomogę!
Wszystkie naprawię!
3. Podkreśl w wierszu kolorem czerwonym przymiotniki określające garnki.
4. Podkreśl w wierszu kolorem niebieskim czynności wykonywane przez garncarza.
 
5. Teraz uzupełnij zdanie:
Garncarz …………... i ………………… garnki …………………,
……………….., ……………………, ……………... .
Stacja IV
1.Uzupełnij zdanie.
 
Rzeczowniki rodzaju .......................  zakończone
na....... lub........ piszemy przez ............... .
 
 

Dzisiaj stronę odwiedziło już 12 odwiedzający (18 wejścia) tutaj!
Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja